Zmarszczka nakątna u niemowląt – jak sobie radzić?

Zmarszczka nakątna to charakterystyczny fałd skóry, biegnący od kącika górnej powieki aż do powieki dolnej. Tego rodzaju załamanie w okolicach oczu jest charakterystyczne dla populacji azjatyckiej, ale u obywateli Polski bardzo często wiąże się z jakąś mutacją genową.

Dzieci, u których zdiagnozowano zmarszczkę nakątną, badane są pod kątem Zespołu Downa, Zespołu Turnera, Zespołu Płodowego, choroby Klinefeltera, Ehlersa-Danlosa czy tzw. Zespołu Kociego Krzyku. Co ważne, zmarszczka nakątna może być też objawem zeza pozornego i jest wtedy całkowicie niegroźna.

Zmarszczka nakątna u niemowląt

Zauważenie zmarszczki nakątnej zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. W pierwszym etapie konieczna jest wizyta u lekarza rodzinnego, pediatry bądź neonatologa. Lekarz zdiagnozuje problem i skieruje do odpowiedniego medyka. Warto wiedzieć, że zmarszczka nakątna u niemowląt może być przyczyną różnych schorzeń, typowych dla diagnozy i odpowiedniego postępowania pod opieką specjalisty danego kierunku. To objaw chorób neurologicznych bądź okulistycznych. Rozpoznane mogą być też choroby wymagające współpracy z psychologiem, psychiatrą czy fizjoterapeutą.

Zmarszczka nakątna widoczna jest od razu po urodzeniu w przypadku Zespołu Downa. Przypomina wtedy migdał, fałda skórna nachodzi na gałkę oczną. Skośne ustawienie szpary powiekowej to wynik zahamowanego wzrostu środkowej części twarzy. To typowe przy tej chorobie. W takim przypadku zmarszczka na górnej powiece jest obecna zawsze, nigdy nie zanika samoistnie, przez co może powodować rozmaite choroby oczu (niedowidzenie, podwójne widzenie, uszkodzenia tęczówki i występowanie na niej wypukłych plamek).

Co istotne, zmarszczka nakątna jest tylko jednym z objawów danej choroby genetycznej. Nigdy jej występowania nie można uznać za pewnik danych zaburzeń. Okazuje się, że zmiana tego rodzaju na powiece oczu może występować również u całkowicie zdrowych niemowląt.

Zmarszczka nakątna u zdrowego dziecka

Pocieszający jest fakt, iż bardzo często diagnozowana jest też zmarszczka nakątna u zdrowego dziecka – znacznie częściej u niemowląt aniżeli u dzieci starszych. Tak dzieje się, kiedy fałda skórna tego rodzaju pojawia się wraz z zezem pozornym. Takie zjawisko nie wymaga wtedy żadnej ingerencji lekarskiej, poza konsultacjami i badaniami okulistycznymi. Wraz z rozwojem małego dziecka, kiedy formują się chrząstki grzbietu nosa, zmarszczka zanika samoistnie. Sam zez pozorny również nie jest zaburzeniem zdrowotnym, to tylko złudzenie, które znika najczęściej do czasu pierwszych urodzin dziecka.

Zdarza się również, że zmarszczka nakątna nie jest objawem choroby genetycznej, ale też nie ustępuje samoistnie wraz z rozwojem malucha. Jeśli w ciągu kilku kolejnych lat, fałd skórny nadal przesłania kąt szpary powiekowej, konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna. Bagatelizowanie tego problemu może przyczynić się do poważnych problemów ze wzrokiem. Sama zmarszczka jest jednak wtedy traktowana jako defekt kosmetyczny, którą skutecznie można skorygować.

4 Responses to Zmarszczka nakątna u niemowląt – jak sobie radzić?

 1. Lena napisał(a):

  Czytając ten artykuł zaczełam sie bac bo jestem w 7 msc ciąży i już mówie ze od razu jak się urodzi mój kochany Maluszek sprawdzę jego oczka
  ale na szczęście dotarłam do końca i mnie troche uspokoiliście że takie zmarszczki nakątne mogą wystąpić też u zdrowych dzieci ufff

 2. Emila napisał(a):

  Nie miałam pojęcia że zmarszczka nakątna w ogóle istnieje ;O I co czyli konieczna jest wizyta u chirurga?

 3. Jusia napisał(a):

  Pierwsze słysze o takich przypadlosciach jak „Ehlersa-Danlosa czy tzw. Zespołu Kociego Krzyku. ”
  Może mi to ktos jakoś prosto przyblizyc?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *