Zmarszczki na policzkach a rysy twarzy

Zmarszczki to efekt rozpoczętego procesu starzenia się skóry. Nie da się jednak ukryć, że występują one zależnie od naturalnych rysów twarzy. Na ich powstawanie wpływ ma jej kształt, umiejscowienie kości policzkowych czy wysokość czoła.

Oczywiście, bruzdy pojawiają się też w wyniku innych czynników. Zależne są od cech dziedziczonych. Do takich zaliczyć można strukturę skóry, poziom jej wiotkości, gęstości czy sprężystości. Wiadomo tez na pewno, że wraz z wiekiem skóra produkuje coraz mniej substancji, takich jak kolagen czy kwas hialuronowy, a to właśnie one odpowiadają za jej idealne napięcie.

Niedoskonałości skóry twarzy powstają też w wyniku jej mimiki. Często uruchamiane mięśnie w końcu się osłabiają, dochodzi do uszkodzenia włókien kolagenowych. Załamania skóry, które wcześniej od razu się wygładzały, teraz pozostają widoczne i utrwalają się.

Co ważne, dermatolodzy zwracają uwagę na fakt, iż wraz z wiekiem zmienia się struktura tkanek w naszych organizmach. To samo dotyczy twarzy. Rysy mogą ulegać zmianie – znaczenie ma tutaj siła grawitacji, która „ciągnie” skórę ku dołowi. Winą obarcza się też zanik tkanki tłuszczowej czy coraz mniejszą ochronę lipidową naskórka.

Kiedy zmarszczki powstaną później?

Szczęściarami są kobiety, których twarz jest okrągła. Policzki nie są wtedy wystające, a rysy twarzy nie są związane z nazbyt dużą ilością tkanki tłuszczowej. Okrągłe buzie dziedziczymy, nie jest to jedynie domena osób z otyłością czy nadwagą.

Rysy twarzy okrągłej najpóźniej ulegają sile grawitacji. Skóra nie wiotczeje tak szybko, nie opada ku dołowi. Kobiety o twarzy okrągłej znacznie dłużej mogą cieszyć się młodym wyglądem. Zobacz, co pisze o zmarszczkach kobieco.pl

Rysy twarzy a zmarszczki na policzkach

Uznaje się, że młoda, pozbawiona jeszcze zmarszczek twarz to taka, której kształt zbliżony jest do odwróconego kwadratu. Z biegiem lat proporcje te znacznie się zmieniają, przez co skóra zaczyna „wisieć”. Osoby, których rysy twarzy przypominają więc trójkąt, są niestety skazane na szybsze powstawanie niekorzystnych bruzd.

Eksperci zwracają też uwagę, że zmarszczki na policzkach wystąpią znacznie szybciej u osób z twarzą pociągłą. Właśnie taki typ urody jest charakterystyczny dla Włoszek czy Hiszpanek. To dlatego wyglądają one bardzo poważnie, zanim jeszcze ukończą 20 rok życia.

Zmarszczki, które pojawiają się jako pierwsze, to przede wszystkim bruzdy nosowo wargowe. Odpowiedzialna jest za nie mimika twarzy, przede wszystkim częste uśmiechanie się. Szybko też widoczne stają się tzw. zmarszczki marionetki. To z kolei załamania skóry ciągnące się od kącików ust do linii podbródka. Odpowiedzialny jest za nie grymas smutku i niezadowolenia.

Wraz z „opadaniem” skóry twarzy, powstają tzw. chomiki. To zmarszczki na policzkach, które niekorzystnie uwydatniają wiotkość skóry. Wraz z nimi widoczne robią się zmarszczki w okolicach oczu, głównie tzw. dolina łez. To zapadnięcia skóry pod okiem, które ciągną się aż do policzków. Nieestetyczne są też tzw. zmarszczki palacza, które powstają nad górną wargą i doprowadzają do brzydkiego marszczenia ust.

Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry twarzy – stosowanie kremów nawilżających (np. Richevon) jest kluczowe.

6 Responses to Zmarszczki na policzkach a rysy twarzy

 1. Malina napisał(a):

  Zmarszczki na policzkach potrafią na prawdę oszpecić twarz ale z 2 strony, jak ktoś przesadzi z wypełniaczami to, te rysy twarzy się wyostrzają a to też nie wygląda zbyt ładnie.

 2. Zosia napisał(a):

  Masakra jak moja mama schudła 20kg to tak się postarzała
  policzki jej opadły dosłownie
  no nie mowie jej tego ale kupiłam jej richewon ostatnio zeby sobie pokremowała i mam nadzieje ze jej pomoze
  bo tak to nie miala zadego kremu na zmarszczki na policzkach i w gl na calej twarzy

  • Agacina napisał(a):

   Powinien pomóc. Ja mam to serum i jestem zadowolona. Może nie napnie maksymalnie skóry ale będzie jaśniejsza i zacznie naprawdę lepiej wyglądać.

 3. Sandra napisał(a):

  „tzw. zmarszczki marionetki. To z kolei załamania skóry ciągnące się od kącików ust do linii podbródka. Odpowiedzialny jest za nie grymas smutku i niezadowolenia.” -> długo myślałam o co chodzi aż wyguglowałam i serio takie zmarszczki wyglądają jak u marionetek
  przerażające

  • Kate napisał(a):

   Miałam to samo 😀 Jak się człowiek starzeje to normalne że skóra wiotka się staje, więc rysy twarzy się zmieniają przez zmarszczki. Na policzkach to jeszcze, gorsze chyba są zmarszczki wokół ust 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *